fb fb

Nejrozsáhlejší rekonstrukce školy v Praze 4 přilákala veřejnost. Budova pamatuje i Rakousko-Uhersko

Rozsáhlá rekonstrukce historické budovy Základní školy Školní v pražském Braníku se chýlí ke konci. V rámci kontrolního dne přilákala prohlídka stavby rodiče žáků, učitele i další zájemce. Kompletní obnova školy, která vznikla již v době Rakouska-Uherska, bude stát bezmála 60 milionů korun. Finální stavební práce na interiérech a zahradě hodlá Městská část Prahy 4 dokončit letos na jaře. První zářijový den se pak historická budova v novém kabátě zaplní školáky.

„Rekonstrukce historické budovy Základní školy Školní je naší letošní největší investiční akcí v oblasti školství. Jde skutečně o velkou proměnu. Opravili jsme střechu včetně zásadní úpravy krovu, obnovou prošla fasáda, veškeré rozvody a instalace, okna. Vyměnili jsme sanitu, dveře, odhlučnili stropy, máme novou kotelnu a přemístili jsme i cenný prostor bytu pro školníka. Rekonstrukcí děti získají především nové a hezké prostory, odpočinkové zóny včetně sálu využitelného například pro tělocvičnu nebo kulturní akce,“ uvedl Jaroslav Míth, radní pro školství a mládež Městské části Praha 4 s tím, že v současnosti pracují stavaři na interiérech. Obnovou prochází podlahy, výmalba a orientační systém. Do renovace školy se aktivně zapojila i místní architektka Lucie Vlachová, díky které nebude budově chybět osobitý design, barevnost, speciální grafika popisků školy a tříd. Následovat budou práce na nádvorní části a zahradě. Nový bude i chodník spojující historickou a novou budovu školy, jejíž historie spadá do První republiky a nese funkcionalistický styl. „Kompletní rekonstrukce školy bude stát 57,5 milionu korun,“ sdělil Jaroslav Míth.

Stavební práce zahájila Městská část Prahy 4 před letními prázdninami loňského roku, skončit mají na přelomu března a dubna 2018. Následovat bude dovybavení školy interiérem. V září přivítá historická budova již nové žáky prvního stupně.

Základní škola Školní v pražském Braníku využívala několik let jen novou budovu. Záměrem Prahy 4 bylo dokonce před lety starou část odebrat a předat soukromým subjektům. Tomu se však vzbouřili rodiče, základní škola dostala nového ředitele a začala pomalu vzkvétat. „Škola nyní perfektně funguje. Navíc se zase otočil trend a začalo přibývat dětí. Kapacita nové budovy nám již nestačí a potřebujeme i tu starou s více než stoletou tradicí,“ dodal radní Jaroslav Míth.