fb fb

Pražský magistrát nám za chvíli zakáže i zpívat

Rozpadající se hlavní město a inflaci nesmyslných zákazových vyhlášek. To po sobě zanechává současné vedení metropole. Neblaze to dopadá i na obyvatele Prahy 4. Nebude to možná dlouho trvat a nebudeme si tu moci ani zazpívat. I to už totiž částečně řeší jedna z mnoha hloupých městských vyhlášek.

„Podle ní se veškeré akustické produkce, a k nim patří i zpěv, smí na levém břehu Vltavy provozovat pouze v liché hodiny a na pravém břehu zase jenom v sudé hodiny,“ upozorňuje na jednu z absurdit radní pro Prahu 4 Jaroslav Míth (ODS). Vyhláška má číslo 1, je z roku 2016 a obsahuje výčet opatření „k zabezpečení místních záležitostí k zabezpečení veřejného pořádku v souvislosti s provozováním pouliční produkce“.  Už ta samotná definice mluví za vše – ZRUŠIT.

Dalším nesmyslem z dílny pražského magistrátu je například vyhláška upravující pohyb segwayiů v Praze 4. Přestože se zde prakticky nevyskytují, vyhláška přinesla do ulic městské části doslova džungli dopravních značek, které jejich pohyb usměrňují, navíc mnohdy umístěných na těžko uvěřitelných místech (příklad viz Otázka pro… uveřejněná níže). Přitom by stačila drobná změna v zákoně a problém by byl vyřešený i bez těchto značek. „Zcela neúčinná je i vyhláška o zákazu pití alkoholu na veřejnosti. Přestože mířila především na popíjení bezdomovců, alkoholiků a jiných živlů, vůbec se jich nedotkla. Pokuty jim udělované jsou nevymahatelné a vyhláška tak dopadá jen na slušné lidi“ upozornil Jaroslav Míth. Pokud si dáte třeba jedno pivo na ulici při hezkém počasí a neuvědomíte si, že jste v menší vzdálenosti než sto metrů od dětského hřiště, riskujete peněžní sankci a nepříjemné opletačky s městskou policií. „A mohli bychom pokračovat dál a dál. Počínaje zbytečnými poplatky ze psů, jejichž výběr stojí radnici pomalu více peněz, než kolik peněz se vybere a zřízením chybně nastavených parkovacích zón konče,“ zdůraznil Jaroslav Míth. „Ty místo logického dopravního řešení rozdělily město na jednotlivá "feudální knížetství" podle městských částí, a to bez ohledu na dopravní souvislosti a provázanost,“ dodal.

Pražský magistrát už navalil na bedra obyvatel metropole tolik různých omezujících vyhlášek a nařízení, že obyčejný smrtelník nemá šanci se v nich zorientovat a vyznat (jejich výčet je na www.praha.eu). Permanentně je tak v ohrožení, že za něco, co si ani neuvědomuje, může být kdykoliv potrestán. „Jediným skutečným řešením je zrušení všech nesmyslných vyhlášek a jejich celková výrazná početní redukce. Hlavní město také musí aktivně uplatňovat svou zákonodárnou iniciativu ke změně zákonů, které by problém řešili přímo a ne několika oklikami formou vyhlášek, které Pražany v jejich životě zbytečně limitují,“ zdůraznil Jaroslav Míth.