fb fb

Školy v Praze 4 se přes prázdniny změní. Do lavic v září zasedne i více prvňáčků

Zatímco žáci a učitelé tráví zasloužené prázdniny, ve školách a školkách v Praze 4 je vystřídají stavebníci a začne tu čilý ruch. Městská část investuje přes léto desítky milionů korun a školy tak získají nové venkovní učebny, hřiště, okna, sociální zázemí či jídelny. Dokončena je již největší letošní školní stavba v této městské čtvrti – celková oprava historické budovy ZŠ Školní. V září sem nastoupí 59 prvňáčků a další dětí z 1. stupně.

PRAHA 4 - Nová hřiště, moderní jídelny i prostory pro venkovní výuku se připravují na nový školní rok. Především během prázdnin je ve školách čilý stavební ruch. Městská část letos do modernizace a údržby jedenadvaceti školských objektů investuje přes 82 milionů korun, do mateřských škol pak téměř 24 milionů.

Práce už skončily na největší akci Prahy 4 ve školství za poslední léta - kompletní rekonstrukci historického objektu ZŠ Školní. „Budova pocházející z doby Rakouska-Uherska zažila velkou proměnu. Kromě fasády v okrové barvě, jsme opravili interiéry, střechu včetně zásadní úpravy krovu, veškeré rozvody a instalace i okna. Vyměnili jsme podlahu, sanitu, dveře, máme novou kotelnu a přemístili jsme i cenný prostor bytu pro školníka. Pracovalo se i na nádvoří a zahradě školy. Upravené je propojení pro pěší mezi historickou a novou budovu školy. Celkově jsme tu proinvestovali 67 milionů korun,“ informoval Jaroslav Míth (ODS), radní Městské části Praha 4 pro oblast školství a mládeže. „V tuto chvíli se ještě na zvláštní stavební povolení dodělává retenční nádrž na zahradě,“ dodal.

Hezčí a také větší jídelnu jídla budou mít žáci ZŠ Nedvědovo náměstí. Rekonstrukce za zhruba 7,2 milionu už začala. Během prázdnin tu stavaři stihnou rozšířit stávající jídelnu o další prostory a zcela zrenovovat stávající jídelnu i prostor pro výdej jídel. Zároveň se ještě letos začne projektovat úprava veřejného prostranství před školou, práce ale začnou až v příštím roce.

Na pohyb v mnohem příjemnějším prostředí se mohou těšit děti ze základních škol Jeremenkova a Ohradní. U obou budeme rekonstruovat školní hřiště celkem za více než 1,5 mil Kč milionu korun. U Ohradní je projekt před dokončením, nejdříve ale po vyřízení všech povolení a přípravě začneme stavět v srpnu či na podzim. Projekt na hřiště v Jeremenkově se bude připravovat během srpna,“ uvedl Jaroslav Míth s tím, že kromě investic do škol a školek na svém území dává ročně městská část 120 milionů Kč na jejich provoz a dalších cca 6 milionů má jako rezervu pro případ nouze přímo z odboru školství. Část ale věnuje i na různé soutěže a další akce ve školách.

Počty školních nováčků rostou

V září nastoupí do základních škol v Praze 4 o 144 prvňáčků více než loni, celkem tu poprvé zasedne do lavic 1 339 dětí. „Předpokládáme, že v následujícím školním roce se v našich školách bude učit celkem přes 10 200 dětí, což je o zhruba čtyři stovky více než v tomto školním roce. Čísla se ale samozřejmě mohou v září ještě lišit,“ konstatoval Jaroslav Míth a dodal: „Za městskou část mohu slíbit, že i nadále se budeme snažit vylepšovat prostředí školských zařízení, opravovat budovy, měnit vybavení a modernizovat zařízení, přispívat na pomůcky, podporovat výuku jazyků i alternativní způsoby výuky. Podporovat budeme nadané žáky. A také pedagogy v jejich sebevzdělávání i v úsilí zaměřeném proti šikaně a podněcující v dětech zájem o věci veřejné.“

Právě pro vzrůstající zájem a populaci dětí na Praze 4 je školství a rekonstrukce školních budov jednou z hlavních priorit současného vedení radnice.

Další letní stavební akce v základních a mateřských školách v Praze 4:

ZŠ Filosofská a Jitřní – budování retenční nádrže

ZŠ Filosofská – oprava nákladního výtahu

ZŠ Mendíků – oprava sociálního zařízení

ZŠ Na Chodovci – oprava osvětlení v tělocvičnách

ZŠ Na Chodovci a ZŠ U Krčského lesa – oprava lapolů

MŠ Jílovská – oprava kuchyňského výtahu a terasy

MŠ K Podjezdu – oprava sociálního zařízení a kanalizace

MŠ Voráčovská – výměna oken

Sdílejte tento příspěvek