fb fb

Stateční obyvatelé Prahy 4 znovu staví barikádu

Letos v květnu uplyne 75 let od konce druhého světové války a tolik důležitého Pražského povstání. Připomeneme si tak výročí několika dnů, kdy obyčejní lidé spontánně povstali k závěrečnému střetu s tehdy ještě velmi silnou okupační mocí.

Po počátečních úspěších povstalců nasadilo okupační velení proti Praze několik bojových skupin vyzbrojených těžkými zbraněmi. Součástí byly i jednotky SS. Ty se ve městě střetly s bojovníky na barikádách a bezdůvodně povraždily i řadu civilistů včetně žen a dětí. V povstání padlo nebo bylo zavražděno více než 3 000 lidí.

Velká část bojů se odehrála na území Braníka, Lhotky, Kačerova, Krče, Michle, Pankráce a Podolí. Tedy v místech dnešní Prahy 4. 

Městská část plánovala připomenout si tuto významnou událost celou řadou akcí na autentických místech  bojů. Vyvrcholením měla být 8. května ukázka fragmentu bitvy o skutečnou barikádu, která v květnu 1945 stála před restaurací Na Paloučku. Německé jednotky ji tehdy nedokázaly překonat a do centra města tudíž díky odvaze zdejších nepronikly.

Bitvy se měly letos v květnu účastnit stovky účinkujících v dobových uniformách za použití originální vojenské techniky. Příprava vzpomínky zabrala mnoho času a stála nemálo úsilí především členy občanského sdružení Vojenský klub historie Gardekorps Praha. Velmi aktivně se zapojili i odborníci z Vojenského historického muzea a Vojenského historického ústavu. Akce byla dobře připravená a jejím pořadatelům za to patří obrovské uznání a dík.

Bohužel se tato vzpomínka v plánovaném termínu uskutečnit nemůže. Důvod je zřejmý. Nejen obyvatelé Čtyřky nyní svádějí statečný boj na trochu jiné „barikádě“. Naším společným nepřítelem je teď nový virus z Wuchanu.

Již několik týdnů trvající úsilí obyvatel Prahy 4 o účinnou obranu v přímém kontaktu s tímto neviditelným nepřítelem je obdivuhodné. Stejně tak jako před 75 lety jsme v jistém smyslu slova opět ve „válečném stavu“. A stejně jako naši předci projevují teď obyvatelé každodenní vzájemnou sounáležitost. Stovky lidí nabízejí pomoc. Šijí roušky a radnice zajišťuje spolu s dalšími ochrannými prostředky jejich distribuci. Mnozí nabízejí nezištnou pomoc seniorům při obstarávání jejich každodenních potřeb. Jiní poskytují finanční dary nebo se snaží vytvořit co nejlepší podmínky pro práci zdravotnického personálu, hasičů, záchranářů, policistů a strážníků. Tedy těm, kteří bojují s pandemií koronaviru v první linii.

Jsme tak, obrazně řečeno, zase na jedné barikádě. Letošní vzpomínkové akce na konec války se musí kvůli současné situaci odložit, určitě ale spolu oslavíme naše společné překonání pandemie. Čest Vám všem, kteří proti ní tak srdnatě bojujete. Děkujeme!

 

Zastupitelský klub ODS Praha 4

Sdílejte tento příspěvek