fb fb

Historie Státu Izrael v Praze 4

Výsledky svých prací na téma Vznik Státu Izrael představili dnes žáci Základní školy Na Planině velvyslanci Státu Izrael v ČR Danielu Meronovi a tajemníku Federace židovských obcí Janu Munkovi. Děti na této škole v rámci výuky dějepisu zpracovávají různá historická téma, v minulosti například problematiku poúnorových politických procesů nebo téma holocaustu.

„V letošním osmičkovém roce si připomínáme 100 let od vzniku Československé republiky a 70 od vzniku Státu Izrael,“ uvedl radní pro školství Jaroslav Míth (ODS). „Považuji za logické, že se naše děti právě letos zaměřily na československou pomoc při vzniku Izraele a na to, že Československo jako jediný stát v roce 1948 nedodržovalo embargo na zbrojní dodávky a Izraeli pomáhalo dodávkami zbraní i výcvikem vojáků.“

Žáci ze Základní školy Na Planině připravili s pomocí městské části Praha 4 prezentaci na toto téma. Součástí výstavy jsou také unikátní modely vojenských letadel, která byla v roce 1948 z Československa do Izraele dodána.

Po zahájení výstavy a besedě s hosty ve škole vyvěsil radní Jaroslav Míth na budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici izraelskou vlajku.